Zasady postępowania rekrutacyjnego na stacjonarne studia I stopnia (inżynierskie)
na kierunku architektura Politechniki Opolskiej w roku akademickim 2020/2021
Kandydaci zobowiązani są do złożenia portfolio z pracami rysunkowymi.
Portfolio w wersji elektronicznej należy przesłać za pośrednictwem programu IRK.
Portfolio powinno zawierać 10 własnoręcznie wykonanych prac z zakresu rysunku odręcznego:
Technika: ołówek, rysunek walorowy, ze światłocieniem, format 50x70 cm.
Wymogi formalne wersji elektronicznej portfolia:
Wersja elektroniczna portfolia powinna być przygotowana według następujących wytycznych:
Format plików:
Z przyczyn technicznych prosimy o nadsyłanie prac w portfolio w rozdzielczości 300-600 DPI.
UWAGA: Portfolio w wersji elektronicznej powinno być umieszczone na jednym z serwisów umożliwiających przechowywanie plików i udostępnianie ich innym za pomocą linków internetowych (np. Dropbox, Microsoft OneDrive, Dysk Google). Uwaga: Nie należy używać w tym wypadku usług, które ograniczają czas aktywność linku, np. WeTransfer. Link do portfolio należy wkleić do dokumentu tekstowego i dodać go za pośrednictwem systemu IRK: Moje konto/Formularze osobowe/Wykształcenie/Certyfikaty i inne dokumenty wymagane do podjęcia studiów: dodać dokument "Plik z wklejonym linkiem do portfolio umieszczonego w internecie (np. Dropbox, Microsoft OneDrive, Dysk Google)".
Zadaniem egzaminu jest sprawdzenie:
Umiejętności kandydata w rysunkowym interpretowaniu rzeczywistości, uzdolnień kreacyjnych, wyobraźni przestrzennej i umiejętności porządkowania układów płaskich i przestrzennych.
Regulamin punktacji egzaminu dodatkowego dla studiów pierwszego stopnia na kierunku Architektura:
Kandydaci mogą otrzymać 0 - 30 pkt za każdą pracę przedstawioną w portfolio.
Pozytywnym wynikiem egzaminu dodatkowego jest uzyskanie przez kandydata co najmniej 100 punktów.
Zasady postępowania rekrutacyjnego na stacjonarne studia II stopnia (magisterskie)
na kierunku architektura Politechniki Opolskiej w roku akademickim 2020/2021
Kandydat zobowiązany jest do złożenia CV oraz portfolio (dokumentacja projektowa zawierająca materiały potwierdzające predyspozycje kandydata do podjęcia studiów magisterskich na kierunku architektura).
Portfolio powinno mieć zwartą, książkową formę o dowolnej szacie graficznej (maksymalny format A3) i powinno zawierać dokumentację najważniejszych osiągnięć projektowych kandydata (w tym projekty wyróżnione i nagrodzone w konkursach). W przypadku prac powstałych w ramach cyklu dydaktycznego (np. w ramach studiów 1 stopnia) wymaganym jest podanie metryczek zawierających: imię i nazwisko prowadzącego dany przedmiot, rok studiów, na którym dana praca powstała oraz krótkie opisy objaśniające idee, cel lub szczególne cechy prezentowanych prac.
Każdą stronę portfolio, należy zapisać w formacie .jpeg lub w pliku .pdf
Z przyczyn technicznych prosimy o nadsyłanie prac w portfolio w rozdzielczości 300-600 DPI.
UWAGA: Portfolio w wersji elektronicznej powinno być umieszczone na jednym z serwisów umożliwiających przechowywanie plików i udostępnianie ich innym za pomocą linków internetowych (np. Dropbox, Microsoft OneDrive, Dysk Google). Uwaga: Nie należy używać w tym wypadku usług, które ograniczają czas aktywność linku, np. WeTransfer. Link do portfolio należy wkleić do dokumentu tekstowego i dodać go za pośrednictwem systemu IRK: Moje konto/Formularze osobowe/Wykształcenie/Certyfikaty i inne dokumenty wymagane do podjęcia studiów: dodać dokument "Plik z wklejonym linkiem do portfolio umieszczonego w Internecie (np. Dropbox, Microsoft OneDrive, Dysk Google)".
Komisja Kwalifikacyjna dokona oceny przysłanych portfolio przyznając maksymalnie 5 punktów. Kryterium decydującym o przyjęciu na studia II stopnia, kierunek architektura jest uzyskanie wyniku co najmniej 2 punktów.